FLAMENCO Hakkında

En önemli olana odaklanmak: İnsan Sağlığı

Prof. Dr. Külah’un FLAMENCO projesi için yapılan başvuru sonucu 1.9 Milyon € hibe’yi hak etmiştir. Hibe kaynağı Avrupa Birliği Ufuk 2020 Araştırma ve Yenilikçilik Programı altında Avrupa Araştırma Konseyi’ne ait (European Research Council – ERC) The Consolidator Grant (CoG) – 2015’tir. Başlangıç tarihi: 2016-07-01, Bitiş Tarihi: 2021-06-30.

Go to ERC website!
Avrupa Araştırma Konseyi
AB web sitesine gidin!
Avrupa Birliği

İç kulak implantları (Koklear implant, CI) hasar görmüş kulak organlarını baypas ederek direkt olarak sinir liflerini stimüle eder ve sinirsel işitme kaybı bulunan kişiler tarafından kullanılabilmeltedirler. Ancak, hali hazırda ticarileştirilmiş olan CI’ların bir takım sıkıntıları bulunmaktadır: Sık sık pil değiştirme mecburiyeti, dış aparatların hasarlanması ihtimali ve estetik kaygılar bunlardan bazılarıdır. Tamamen vücut içinde yer alabilen, mikro-elektro-mekanik sistemler (MEMS) tabanlı, kendi kendini yöneten koklear implant’ın bahsi geçen sıkıntıları ortadan kaldırması mümkün olacaktır ancak güvenilir bir iç güç kaynağı ve küçük bir hacme sığdırılabilecek bir akustik sensör sistemin temel darboğazlarıdır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, BioMEMS Araştırma grubu olarak bu zorlukları ortadan kaldırmak üzere ve sönsorinöral bozukluğu olan kişilerin hayat kalitesini arttırmaya yönelik olarak çalışıyoruz. Amacımız, henüz araştırma aşamasında olan bu sistemi geliştirerek iç kulak implantı kullanan kişilerin özgürce duymalarına, yüzmelerine ve özgüvenlerini kazanmalarına yardımcı olmak.

Proje videomuzu seyredin

Prof. Dr. Haluk Külah

FLAMENCO sensörinöral duyma bozukluğu olan kişilerin hayatlarını değiştirecek.

— Prof. Dr. Haluk Külah

YENİLİK ve BAŞARI

FLAMENCO duyma bozukluğu olanların hayatlarını nasıl etkileyecek?

Patentlerimiz:

EP2786432 (B1) and TR 2014 04927B, 2015

US 9,630,007, 2017

Yeni patentlerimiz yakında burada

Tamamen Implante Edilebilir

FLAMENCO, iç kulak implantlarının yerleştirilmesi için farklı bir yöntem sunar. Tüm sistem hali hazırda bulunan sistemlerin sıkıntılarını yok ederek tamamen kafa içerisinde bulunacak şekilde dizayn edilmektedir.

Enerji Hasatlama

Akustik ses dalgalarını kaldıran piezoelektrik enerji hasatlama (PEH) yöntemi kullanılarak pil değiştirme durumunun tamamen ortadan kaldırılması hedeflenmiştir. Pil içeri yerleştirilerek sabitlenmiş ve kullanılan akustik frekans aralığı duyma ile kesişmemektedir ve etkilememek üzere düşünülmüştür.

Tamamen Uyumlu

Sistemi kalibre etmek için kullanılan coil hastaya özgüdür ve kalibrasyon sonrası çıkarılır.

Günlük Adaptasyon

Tüm bu bahsi geçen özellikler sayesinde FLAMENCO kullanıcının günlük adaptasyonu için düşünülmüştür, proje tamamlandığında implantasyon sonrası orada değilmiş gibi hayatlarına devam edeceklerine inanıyoruz.